FOTOGALERIE »
fotogalerie
Tato fotka je z alba
Návštěva Policie ČR
Úvodní stránka Jak pracujeme MŠ se představuje Pro rodiče Projekty Stravování Školní vzdělávací program Poradenská pomoc školy 1.třída 2.třída 3.třída Rozpočet školy Ostatní Virtuální prohlídky Jídelní lístek (1.-3. třída) Jídelní lístek (4. třída) Elektronická omluvenka Diskuze Kontakt


Nutriční doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR ke Spotřebnímu koši
rubrika: Stravování

Nutriční doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR
ke spotřebnímu košiHlavním úkolem školního stravování je ovlivňování výživových zvyklostí dětí v souladu se zásadami správné výživy, které vycházejí z doporučení Světové zdravotnické organizace.

Od 1. 9. 2015 vešlo v platnost „Nutriční doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR ke spotřebnímu koši“. Je to doporučení pro sestavování jídelních lístků ve školních jídelnách. K tomuto materiálu je vydána metodika „Nutriční doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR ke spotřebnímu koši“.

Metodika ND je zaměřena na snížení četnosti pokrmů v jídelním lístku, které nepřinášejí dětem žádné výživové hodnoty, nebo se jejich konzumace nedoporučuje (uzeniny!) a snížení příjmu živočišných bílkovin, které je lépe nahradit rostlinnými. Jejím cílem je upozornit na výživová pozitiva a prospěšnost zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin, ryb. Jsou zde doporučovány vhodné kombinace polévek s hlavními jídly.

Metodika doporučuje vařit minimálně 3x v měsíci drůbeží nebo králičí maso, 4x vepřové maso, 4x ostatní druhy masa, 2-3x rybu, 4x bezmasé jídlo. Sladké jídlo doporučuje 2x v měsíci, houskový knedlík jako přílohu pouze 2x.

Byla zjištěna nedostatečná konzumace zeleniny u dětí, proto metodika doporučuje, aby tepelně upravená zelenina byla pravidelnou součástí pokrmů. Čerstvá zelenina ve formě salátů, obloh 2x týdně i vícekrát.

Základem pitného režimu dětí by měla být voda a jiné neslazené nápoje. Proto je vždy kromě nápoje slazeného cukrem k dispozici neslazený nápoj nebo sklenice na pitnou vodu. Doporučují se volit nápoje bez nadbytku barviv jako např. modré nebo kolové.

Stručné shrnutí pro informaci rodičů vypracovala vedoucí jídelny.

Podrobné znění je k dispozici na stránkách:
http://www.msmt.cz/vzdelavani/skolni-stravovani
Zobrazit všechny články rubriky:
Stravování

[ Úvodní stránka ]    [ Vytisknout stránku ]


Copyright © 2007 - 2019  ·  Mateřská škola Kaplice  ·  Všechna práva vyhrazena
Webmaster:  PC servis KB s.r.o.  ·  www.pckb.cz